Vairavimas Lietuvoje

Kelių eismo taisyklės, baudos ir kita informacija

Pasikeitė baudų už KET pažeidimus mokėjimo tvarka

leave a comment »


Policijos patrulisNuo metų pradžios yra galimybė sumažinti baudą  perpus ir už KET pažeidimus atsako transporto priemonės savininkas.

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo Administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) atitinkamų straipsnių, susijusių su baudos už padarytus kelių eismo taisyklių (KET) ir kitus administracinius teisės pažeidimus mokėjimo tvarkos pakeitimais. Naujoji tvarka palengvins administracinių teisės pažeidimų bylų eigą, ji taps žymiai operatyvesnė ir objektyvesnė, taip pat sumažės baudos išieškojimo išlaidos ir finansinė našta pažeidėjams.

Ši tvarka yra įvardijama „administracinio nurodymo įrašymu į administracinio teisės pažeidimo protokolą“, o pakeitimai palengvina KET ar kitas taisykles bei administracinius nusižengimus padariusių asmenų finansinę naštą, nes pažeidėjui suteikiama galimybė sumokėti pusę minimalios baudos, numatytos konkrečiame kodekso straipsnyje. Atkreipiu dėmesį, kad tokiu būdu skiriama bauda negali būti mažesnė kaip 10 litų.

Šia naujovę galima pailiustruoti tokiais pavyzdžiais. Tarkime vairuotojas pirmą kartą nustatytą greitį viršija 25km/h. Už tokį pažeidimą yra numatyta bauda nuo 100 iki 300 litų. Arba vairuotojas pirmą kartą pastato automobilį ant žalios vejos – už šį pažeidimą yra numatyta bauda nuo 50 iki 100 litų.

Vadovaujantis įsigaliojusiais ATPK pakeitimais, policijos pareigūnas vairuotojui į protokolą įrašo administracinį nurodymą, t.y. pasiūlymą asmeniui per 10 darbo dienų nuo šio protokolo įteikimo (išsiuntimo) dienos savo noru sumokėti baudą, lygią pusei minimalios baudos. Pateikto pirmo pavyzdžio atveju, vairuotojas, pripažinęs padaryto administracinio teisės pažeidimo faktą, turėtų mokėti 50 litų baudą, antro atveju – 25 litų baudą.

Policijos pareigūnas KET pažeidėjui administracinį nurodymą į administracinio teisės pažeidimo protokolą įrašo tada, kai asmuo pirmą kartą padaro KET ar kitą administracinį teisės pažeidimą, pripažįsta ir neginčija pažeidimo padarymo fakto bei savo noru per 10 darbo dienų sutinka sumokėti nurodyto dydžio baudą. Jei asmuo per šį laikotarpį nesumoka baudos, prašo nerašyti administracinio nurodymo ar ginčija padaryto KET pažeidimo faktą, pakartotinai per metus yra padaręs bet kokį administracinį nusižengimą, taip pat jei padaro turtinius nuostolius, administracinis nurodymas nėra taikomas.

Administracinis nurodymas negali būti įrašomas, jei už padarytą KET ar kitą pažeidimą numatyta bauda viršija 3000 litų arba yra numatyta papildoma sankcija. Pavyzdžiui, už transporto priemonių vairavimą esant vairuotojams neblaiviems yra numatyta bauda bei vairuotojo pažymėjimo atėmimas.

Policijos patrulisUž padarytus pažeidimus nuo šiol atsako transporto priemonės savininkas

Kita naujovė, kuri įsigaliojo nuo šių metų pradžios, susijusi su transporto priemonės savininko (valdytojo) administracine atsakomybe. Pavyzdžiui, jei vairuotojas pastato automobilį nesilaikydamas kelio ženklų ar ženklinimo reikalavimų, stovi ant šaligatvio, kai nėra tai leidžiančių kelio ženklų ir kitaip pažeidžia transporto priemonių sustojimo ir stovėjimo tvarką, o toks pažeidimas policijos pareigūno užfiksuojamas ne vairuotojo akivaizdoje, tuomet administracinio teisės pažeidimo protokolas su administraciniu nurodymu surašomas ir gali būti siunčiamas į oficialiai deklaruotą transporto priemonės savininko gyvenamąją vietą arba jo darbovietę registruotu laišku.

Pasitaikius atvejams, kai automobilį vairavo ir draudžiamojoje vietoje pastatė ne transporto priemonės savininkas, o kitas asmuo, per 10 darbo dienų transporto priemonės savininkas turi atvykti į policijos įstaigą ir pranešti apie asmenį (vardą, pavardę ir gyvenamąją vietą), kuris pažeidė KET minėta transporto priemone. Jeigu transporto priemonės savininkas yra juridinis asmuo, jo vadovas tokią informaciją privalo pateikti per 3 darbo dienas. Priešingu atveju, bauda bus skiriama transporto priemonės savininkui.

Raimundas Kalesnykas

PINIGŲ KARTA

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: