Vairavimas Lietuvoje

Kelių eismo taisyklės, baudos ir kita informacija

Užsieniečiams vairavimo egzaminus laiko ir vertėjai

with 7 comments


KET bilietai ir testai paveikslėlis

Vairavimo teorijos egzaminą užsieniečiai prašo išlaikyti už juos

Teisės aktai numato galimybę užsieniečiams gauti lietuvišką vairuotojo pažymėjimą, jeigu jis turi savo šalies vairuotojo pažymėjimą ir Lietuvoje išlaiko teorijos egzaminą.

Paaiškėjo, kad kai kurie užsieniečiai linkę gudrauti. Tingėdami mokytis Kelių eismo taisyklių, jie ieško specialistų, kurie ne tik išverstų egzamino užduotis, bet ir jas teisingai išspręstų.

Valstybės įmonės “Regitra“ egzaminų metodikos skyriaus vyresnysis specialistas Algimantas Tarabilda negalėjo pasakyti, kiek tiksliai užsieniečių per metus laiko egzaminą mūsų šalyje, nes tokia statistika nėra fiksuojama. Anot jo, tai tikrai nėra masinis reiškinys.

Bene dažniausiai lietuviško vairuotojo pažymėjimo prireikia turkams, kinams, nemažai teorijos egzaminą laikyti atvyksta pakistaniečių, kurie puikiai supranta angliškai, pasitaiko ir korėjiečių.

Ieško lengvesnių kelių

“Atvykus į svečią šalį reikia prisitaikyti prie jos įstatymų, gauti vairuotojo pažymėjimą. Su kitos šalies pažymėjimu juk nepavažinėsi“, – pasakojo A.Tarabilda.

Jis neslėpė, kad pasitaiko atvejų, kai mėginama sukčiauti, o į egzaminą atsivedama ir draugų, kurie nori pagelbėti ir ne tik vertėjaudami. Pasak A.Tarabildos, vieni žmonės ieško lengvesnių kelių, kaip gauti vairuotojo pažymėjimą, kiti tiesiog perpranta lietuviškas Kelių eismo taisykles.

“Yra vienas psichologinis momentas – egzaminuotojas stovi šalia. Žinoma, 100 proc. garantijos, kad nesukčiaus, tikrai nėra, tačiau ne pirmą dieną egzaminuojame ir puikiai matyti, kada mėginama gudrauti. Tai pajuntame ir iš tam tikrų frazių“, – įsitikinęs A.Tarabilda.

Nors daugelis užsieniečių teorijos egzaminą laikyti atvyksta su vertėju, išversti egzamino užduotis padeda ir patys “Regitros“ darbuotojai, mokantys anglų kalbą.

“Kol kas pateikiame klausimus tik lietuvių ir rusų kalba, nes nemažai Lietuvos piliečių egzaminą laiko pastarąja kalba. Kol kas yra taip, vėliau planuojame užduotis rengti ir angliškai“, – planus dėstė A.Tarabilda.

Teorijos egzaminas užsienyje vyksta panašia tvarka kaip ir pas mus, tik ten dažniausiai būna įgarsinti klausimai, pateikiami populiariausiomis užsienio kalbomis – anglų, vokiečių, prancūzų ar kitomis. Teorijos egzaminą Lietuvoje užsieniečiai su vertėju laiko tiek pat laiko, kiek ir lietuviai. Jeigu atvykęs į Lietuvą užsienietis visai neturi pažymėjimo, praktikos egzamine taip pat dalyvauja vertėjas.

Sukčiautojus perkanda

Sostinėje įsikūrę vertimų biurų atstovai tikino nepamenantys, kad į juos būtų kreipęsis užsienietis ir prašytų pagelbėti per teorijos žinių egzaminą vairuotojo pažymėjimui gauti.

Keliuose vertimų biuruose Kaune yra apsilankę užsieniečių. Daugiausia – svečių iš Rytų šalių, nes laikinojoje sostinėje nemažai jų studijuoja pagal mainų programas. “Tačiau dažniausiai viskas pasibaigdavo tik kalbomis. Jie susirasdavo kitų būdų, kaip išsilaikyti egzaminą, ir mūsų paslaugų atsisakydavo“, – pasakojo viena Kauno vertėja.

Kito vertimų biuro darbuotoja prisiminė atvejį, kai į juos kreipėsi palestinietis su prašymu egzaminą ne tik išversti, bet ir už jį išspręsti užduotis. Vertimų biuras esą atsisakė pagelbėti.

Pasak vertimų biurų darbuotojų, dažniausiai egzaminą prašoma išversti į anglų kalbą, tačiau pasitaiko atvejų, kai teiraujamasi turkų, kinų ar skandinavų kalbų specialistų. Pastarųjų vertimų paslaugos brangesnės, mat tokių vertėjų biuruose mažiau.

Kaune vertėjų įkainiai svyruoja nuo 120 litų, Vilniuje – nuo 80 iki 150 litų. Vis dėlto dažnas vertimų biuras teigė, atsisakantis pagelbėti lietuvišką vairuotojo pažymėjimą norintiems gauti užsieniečiams. Vertėjai sugaišta nemažai laiko, o neretai sulaukiama ir įkyrių prašymų atsakyti į egzamino užduočių klausimus.

Kam prireikia pažymėjimų?

Teorijos ir praktikos egzaminus gali laikyti tik nuolat Lietuvoje gyvenantys, deklaravę savo gyvenamąją vietą arba įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų sąrašą, asmenys.

Vadovaujantis teisės aktais, nuolat gyvenančiu asmeniu laikomas asmuo, kuris Lietuvoje praleidžia bent 185 dienas per metus.

Nuolat Lietuvoje gyvenančiu asmeniu taip pat laikomas studentas (užsienio valstybės pilietis ar asmuo be pilietybės), kuris studijuoja čia mažiausiai 6 mėnesius.

Vytenis Radžiūnas

DIENA.lt

Written by Editor

2011/03/03 09:30

7 atsakymai

Subscribe to comments with RSS.

 1. noriu paklaust jei mano vyras islaike egzaminus ukrainoi ir gavo vairuotojo pazymejima,kiek laiko gali vazinetis po lietuva ar nerek perlaikyt. As pati is lietuvos ir turiu lietuvos pilytibe ,jis supranta truputi lietuvishkai ,o sneka rusiskai.Milicijoje sake kad teises europines ir kad problemu nebus ateity.aciu lauksiu atsakymo

  dina

  2011/04/12 at 21:24

  • Lietuvoje svečiai iš užsienio gali važinėti 90 dienų. Nuolatos gyvenantiems Lietuvoje užsieniečiams būtina išsilaikyti vairavimo egzaminus ir gauti Lietuvos vairuotojo pažymėjimą.
   Jei atvykstama iš ne ES šalių – terminas gali būti skaičiuojamas nuo vizos išdavimo. Jei iš ES – nuo pirmojo juridinio fiksavimo (pvz. kelių policijos dokumentų patikrinimo).

   Editor

   2011/04/22 at 02:01

 2. na jeigu teisės europinės, tai problemų nebus.

 3. Mano vyras jau 7 metai Lietuvoje, Jus vis dar zadate ir zadate bilietus anglu kalba. Mes kantriai laukiame. Kiek laiko dar reiks laukti. Kaip suprantu , geras biznis jums vertejauti ir taip uzsidirbti.Pagal istatyma, versti gali tik atestuotas vertejas.
  Jei norim islaikyti saziningai egzamina, privalome samdyti verteja , kuris paruostu siam egzaminui. Neuzteks ir vienos valandos vertejo paslaugu.
  As ir pati norejau pamokyti vyra taisykliu ir eiti versti egzamino. As negaliu, nes esu zmona ir nesu atestuota verteja.
  Kodel egzaminai vyksta ir rusu kalba? Ar cia Tarybu Sajunga vis dar?Suprasciau, jei butu lietuviu ir anglu, vokieciu, prancuzu, rusu kalbomis, o dabar tik lietuviu ir rusu.

  aurelija

  2011/08/09 at 14:44

  • zinau, kad sita situcaija smirdi 🙂 nes turiu pati uzsienieti vyra. Mes dar turim ir amzinai cypianti ir reikalaujanti demesio kudiki, tai ziauriai sunku mokyti… Kaip koki invalida mokai… Kai eilini karta susibiesinam, pagalvoji, kaip butu super, kad vyras savarankiskai anglu kalba parejes po darbo galetu mokytis.
   Bet kiek as domejaus Vilniaus regitra gali suteikti verteja is savo darbuotoju (pries metus sake kainuotu 70 lt egzaminui. Mes tada neislaikem 😦 dabr vel bandom laime). Tai manau nebelaukit, nes zinant Lietuvos burokratizma ir amzina pinigu stygiu, galit ir nesulaukti siam gyvenime anglisku KET 😀

   kristina

   2012/01/10 at 12:36

   • na va pasirode regitroj testai ir anglu kalba, bet medziagos mokytis anglu k. niekur nerandu :-S

    kristina

    2012/01/12 at 16:08

 4. Rekomenduojame šiuo klausimu kreiptis el. p. regitra@regitra.lt.

  KETbilietai.lt

  2011/08/09 at 15:16


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: