Vairavimas Lietuvoje

Kelių eismo taisyklės, baudos ir kita informacija

Per metus neatsiėmus vairuotojo pažymėjimo, teks laikyti egzaminus iš naujo

with one comment


Regitra, vairavimo egzaminai

Nepamirškite pasiimti vairuotojo pažymėjimo

Jeigu, išlaikius vairavimo egzaminus VĮ “Regitra“, per metus neatsiimamas vairuotojo pažymėjimas, po metų privaloma vėl iš naujo laikyti ir teorijos, ir praktikos egzaminą. Susisiekimo ministerijos manymu, nevažinėjai, nesinaudojai transporto priemone ir tos įgytos žinios yra prarastos.

Per kiek laiko prarandame mokykloje ar universitete įgytą kvalifikaciją? Galiojimo termino čia nėra, o štai vairavimo įgūdžius prarandame per metus. Taip nusprendė atsakingos institucijos.

Istorijos pradžia

Kaunietis Tomas pasakojo, kad buvo nusprendęs išmokti vairuoti visų kategorijų transporto priemones. Turėdamas B kategorijos vairuotojo kvalifikaciją jaunas vyras nusprendė tapti profesionalu. Sėkmingai baigė mokyklos kursus, ne ką prasčiau pasisekė teorijos ir praktinis egzaminas. Tomas jau viena koja buvo tarp profesionalių vairuotojų.

Tačiau to jaunam maksimalistui buvo negana. Tomas nutarė, jeigu jau gali vairuoti lengvąjį automobilį, vilkiką, kodėl neišmokus vairuoti motociklo. Taip nusprendęs vaikinas pagalvojo, kad nėra prasmės skubėti keisti vairuotojo pažymėjimą. “Svarsčiau, kad protingiau jį bus pasikeisti, kai turėsiu ir A, ir C kategorijas“, – dabar šypsodamasis klaidingus savo svarstymus prisiminė vaikinas.

Jam nepavyko greitai išsilaikyti egzaminų, leidžiančių vairuoti ir motociklą. Šiuos ketinimus teko atidėti. Atrodė, kad neilgam, todėl vairuotojo pažymėjimo, išlaikęs C kategorijos egzaminus, jis ir nesuskubo pasikeisti per metus.

Prarado įgūdžius

Praėjus dvylikai mėnesių, Tomas grįžo į valstybinės įmonės “Regitra“ Kauno filialą. Jis pageidavo įgyti teisę vairuoti A kategorijos transporto priemonę. Pateikė visus dokumentus, tačiau “Regitros“ darbuotojo pasiūlymas nuskambėjo keistokai. Tomui jis pasiūlė laikyti egzaminus ne tik A, bet ir C kategorijos transporto priemonei. “Išdidžiai atrėžiau, kad C kategorijos egzaminus aš išsilaikiau prieš metus ir esu profesionalus vairuotojas“, – kuriozišką situaciją prisiminė jaunas vyras.

Paaiškėjo, kad prieš metus išlaikyti egzaminai C kategorijai negalioja, nes Tomas nesuskubo iš karto pasikeisti vairuotojo pažymėjimo. “Man paaiškino: jeigu per metus neprireikė vairuotojo pažymėjimo su nauja kategorija, vadinasi, aš nevažinėjau, todėl prapuolė vairavimo įgūdžiai ir sunkvežimio aš jau nebesugebėsiu vairuoti“, – netikėtos situacijos motyvus išgirdo dar visai neseniai save profesionaliu vairuotoju laikęs Tomas.

Tokie įstatymai

Valstybinės įmonės “Regitra“ Kauno filialo vadovas Danielius Raišys patvirtino, kad jei per metus nepasikeitei vairuotojo pažymėjimo, prarandi įgytą kvalifikaciją. “Jeigu per metus neatsiimi, nepasidarai vairuotojo pažymėjimo, po metų turi iš naujo laikyti ir teorijos, ir praktikos egzaminą. Manoma, kad nevažinėjai, nesinaudojai transporto priemone ir tos įgytos žinios yra prarastos“, – Susisiekimo ministerijos kelių transporto direkcijos nustatytą tvarką išdėstė D.Raišys.

“Vairuotojo pažymėjimas įsigalioja tik tada, kai jį išduodame ir šią informaciją įvedame į duomenų bazę“, – išaiškino “Regitros“ Kauno filialo vadovas.

Įstatymas nurodo, kad teorijos egzamino rezultatas galioja, kol bus išlaikytas praktikos egzaminas, bet ne ilgiau kaip vienus metus. Teigiamas praktikos egzamino rezultatas galioja, kol bus išduotas vairuotojo pažymėjimas, bet ne ilgiau kaip vienus metus.

D.Raišys neneigė, kad pasitaiko tokių atvejų, kai žmonės per metus neprisiruošia atsiimti vairuotojo pažymėjimo. Tačiau jis tikino, kad tai nėra masinis reiškinys, o pavieniai atvejai.

Emigrantų bėda

“Regitros“ Kauno padalinio vadovas pasakojo, kad daugiausia rūpesčių kelia užsienyje gyvenantys tautiečiai. “Dažnai jie sugalvoja laikyti egzaminus paskutiniu momentu. Verčiasi per galvą, atneša parodyti net lėktuvo bilietus. Stengiamės jiems padėti. Įrašome papildomai į grupes. Pirmas išlaikęs egzaminą išeina, tada įleidžiame kitą į klasę. Egzaminus jie išsilaiko, tačiau pasitaiko atvejų, kad nespėja atsiimti vairuotojo pažymėjimo“, – pasakojo D.Raišys.

Blogiausia, jeigu emigrantai po egzamino Lietuvoje vėl pasirodo jau praėjus metams. Jiems tenka iš naujo kartoti procedūrą.

D.Raišys tikino, kas esmė – ne išlaikytas egzaminas, o pažymėjimas rankose. Išlaikytas egzaminas – tik kvalifikacijos patvirtinimas, kad gali vairuoti vieną ar kitą transporto priemonę.

Jaučiasi apgautas

Šios istorijos herojus neslepia, kad dabar vilkiko jis nevairuoja ir greičiausiai artimiausiu metu nevairuos. “O jeigu prireiktų? Tada juk irgi neisi lankyti kursų, kurie užtrunka apie 3–4 mėnesius, po to dar egzaminai. Norėdamas apsidrausti nuo netikėtumų gyvenime, norėjau išsilaikyti visas kategorijas, kad, esant reikalui, nedelsiant galėčiau keisti darbą“, – pragmatiškai motyvavo Tomas.

Jis jaučiasi apgautas. “Jei po dvylikos mokslo metų mokykloje išlaikau brandos egzaminus ir neatsiimu atestato – prarandu dvylikos metų žinias ir – vėl į pirmą klasę? Aukštojo išsilavinimo juk taip pat neprarandi per metus, nors gali neatsiimti diplomo ir metus ar daugiau nedirbti darbo pagal įgytą kvalifikaciją“, – stėbėjosi Tomas.

Dar vienas argumentas – kai kurie atsiėmusieji vairuotojo pažymėjimą į gatves neišvažiuoja, o dokumentas gali ramiai dulkėti stalčiuose ir ilgiau nei metus. “Be jokios abejonės, jeigu atsiima vairuotojo pažymėjimą ir pasideda jį į stalčių, įgūdžius taip pat praranda, tačiau patikrinti niekas negali, nes nežino“, – sutiko “Regitros“ Kauno filialo vadovas D.Raišys.

Neslėpdamas apmaudo Tomas sakė, kad egzaminus C vairavimo kategorijai laiko iš naujo, tačiau jo neapleidžia mintis, kad kai kurie įstatymai neaišku kam naudingi. “Suprantu, kad įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės, tačiau vairavimo egzaminus laikai ne kasdien. Per visą tą laiką niekas nepriminė apie nustatytą vienų metų terminą“, – reziumavo Tomas.

diena.lt

Written by Editor

2011/05/05 11:22

Vienas atsakymas

Subscribe to comments with RSS.

  1. eiline pinigu kalyka. nori uzdirbti is kiekvieno sudo.

    justas

    2011/05/18 at 09:49


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: