Vairavimas Lietuvoje

Kelių eismo taisyklės, baudos ir kita informacija

Ne visi vairavimo teorijos egzamino Regitroje klausimai laikantiems yra suprantami ir aiškūs

with 10 comments


KET bilietai ir testai paveikslėlis

Ne visi KET egzamino klausimai laikantiems yra suprantami

Turintys pretenzijų vairavimo teorijos egzamino klausimų kokybei arba teisingumui dažniausiai atidžiai neperskaito klausimo, neįsigilina į tekstą ir panašiai.

Egzaminus A kategorijos vairuotojo pažymėjimui gauti įmonėje „Regitra“ laikiusiam panevėžiečiui nepasisekė. Koją, jauno vyro nuomone, pakišo neteisingai suformuluoti egzaminų testo klausimai.
Panevėžietis A. B. vairuotojo pažymėjimą turi jau senokai. Dabar jis, kad galėtų važinėti ir motociklu, sumanė įsigyti A kategorijos pažymėjimą. Dėl to pirmiausia reikia išlaikyti vairavimo teorijos egzaminus. Šiuos egzaminus jis nuvyko laikyti į valstybinę įmonę „Regitra“, bet, deja, nors ir pasiruošusiam, testo vaikinui išlaikyti nepavyko – nesurinko reikiamo balų skaičiaus.

Sieks teisingumo
Apsvarstydamas praėjusių nesėkmingų egzaminų rezultatus vaikinas nusprendė, kad kai kuriuos klausimus jis būtų atsakęs teisingai, jeigu šie būtų suprantamai ir aiškiai suformuluoti.
Ypač neteisingai sudėliotas panevėžiečiui pasirodė toks klausimas: „Kokiu kelio ruožu važiuojant pavojingiausias stiprus šoninis vėjas?“ Šis klausimas turėjo keturis atsakymų variantus.
A. B. mano, kad jau pačiu šiuo klausimu aiškiai nusakoma, jog gali būti tik vienas teisingas atsakymas. „Vieną atsakymą ir pažymėjau: „Išvažiuojant iš uždaro ruožo į atvirą“. Tačiau, pasirodo, reikėjo pažymėti dar ir antrą teisingą variantą: „Pralenkiant krovininį automobilį“. Kai toks klausimas, net mintis nekilo, kad teisingi atsakymai gali būti du“, – pasakojo A. B.
Ta tema jis pasitarė su lietuvių kalbos reikalavimus išmanančiais specialistais, ir visiems šis klausimo formulavimas, sako, atrodė neteisingas.
„Ne tik dėl savęs, bet ir dėl kitų, kurie dėl klaidingai parengtų testo klausimų suklumpa per egzaminus, nutariau siekti, kad klaida būtų ištaisyta, teisingumas nugalėtų ir klausimas būtų surašytas taip, kaip reikia“, – sakė panevėžietis.
Pasikonsultavęs su įvairių sričių specialistais jis valstybinei įmonei „Regitra“ surašė pretenziją ir rengiasi vežti ją į Vilnių.

Dažniausiai išsiaiškina vietoje
Kai „Panevėžio balsas“ kalbino „Regitros“ Egzaminų metodikos skyriaus vyriausiąjį specialistą Saulių Ščiuplį, panevėžiečio pretenzijos įmonė dar nebuvo gavusi. O komentuoti egzamino klausimo teisingumo specialistas nesiėmė. „Ne aš juos rengiau, – paaiškino S. Ščiuplys. – Kai gausime pretenziją, išnagrinėsime ją ir tada žmogui atsakysime, teisus jis ar ne.“ Specialistas neatsimena, kad kas nors dar būtų skundęs dėl klausimų formulavimo. Visus testus ne kartą tikrino ir tikslino kalbininkai, tad netaisyklingai lietuviškai skambančių tarp jų neturėtų būti.
Pasak S. Ščiuplio, skundai dėl nesusipratimų per teorijos egzaminus Vilnių pasiekia labai retai – gal tik vienas kitas per metus. Paprastai paaiškėja, kad žmogus neperskaitė klausimo iki galo, neįsigilino į tekstą ir pan. „Dažniausiai teorijos egzaminų nesusipratimai išsiaiškinami vietoje – tuose miestuose, kuriuose egzaminas laikomas“, – sako Egzaminų metodikos skyriaus vedėjas.
Dėl vairavimo egzaminų apeliacijos būna dažnesnės.

Specialiai motociklininkams
Įmonės „Regitra“ Panevėžio filialo atstovas Bronius Lauraitis prisiminė dėl klausimo formulavimo su juo diskutavusį jaunuolį. Sako, šiam iki reikiamo balų skaičiaus stigo bene 13 balų, todėl egzaminas ir neišlaikytas. „Mano praktikoje tai pirmas žmogus, kuriam testo klausimas pasirodė neteisingai suformuluotas. Niekas iki šiol nesiskundė. Tiesa, iš pradžių, prieš aštuonerius metus, kai tik pradėjome dirbti, dėl testų pasitaikydavo painiavos, abejonių, teko ne vieną dalyką tikslinti, bet dabar viskas suderinta aiškiai“, – patikino B. Lauraitis.
Ties klausimu apie pavojingiausią šoninį vėją egzaminuojamieji suklumpa itin retai: jis, pasak B. Lauraičio, paprastas ir aiškus. Ir skirtas būtent A kategorijos egzaminus laikantiesiems, nes ypač svarbus motociklininkams.
Teorijos egzaminus iš karto, pasak B. Lauraičio, išlaiko dauguma būsimųjų vairuotojų – daugiau kaip 80 procentų. Jei suklumpama, tai dažniau ties vairavimo egzaminu.

Spręs testo sudarytojai
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Kalbos konsultavimo grupės vadovė Aurelija Dvylytė sako, jog panevėžietis kreipėsi ir į Lietuvių kalbos komisiją, norėdamas išsiaiškinti, ar gali būti taip suformuluotas klausimas, kaip iš tikrųjų jis turėtų skambėti, kad neklaidintų į jį atsakinėjančiųjų. „Kiek supratau iš to sakinio, – testo klausimo, kurį panevėžietis perskaitė telefonu, nieko netaisyklingo jame nėra“, – sakė A. Dvylytė. Ji mano, kad nebent susipažinus išsamiau ir su klausimu, ir su atsakymais, išryškėtų logikos ar prasmės neatitikimai.
Kalbos konsultavimo grupės vadovė sako, kad norint išsiaiškinti geriausia būtų kreiptis į testų sudarytojus ir egzaminus rengiančią įmonę.
“Panevėžio balsas“
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

Advertisement

Written by Editor

2011/07/22 10:01

10 atsakymai

Subscribe to comments with RSS.

 1. kai laikiau pries 22 metus, buvo viskas logiska ir aisku, dabar – kosmaras. Regitrai reikia uzsidirbi ir tiek:)))) Juk tie, kurie laike tarybiniais metais, ne ka prasciau vazineja nei sitie, kurie dabar laiko, o gal net ir prasciau. Taigi….persasi mintis, kad is tiesu tai yra tik mokesciu surinkimo klausimas. Nuvarykit i Amerika ir pasiziurekite kokie ten lengvi testai. Tokio marazmo pas mus tik ir galima tiketis. Na, o kas liecia vaziavima, gerai, kad nepraleidzia kiekvieno zioplio, o tai paskui daugiau problemu tik kitiems ir jiems patiems.

  Lina

  2011/08/01 at 21:52

 2. dabar ten taip viskas sumakaluota kad net baisu skaityt! zodziu betvarke kuo toliau tuo didesne!

  Rytis

  2011/08/15 at 19:18

 3. taip pat turejau si klausima per egzamena, taip pat suklydau !!!!!!!!!!!!!

  Dmitrij

  2011/08/24 at 01:14

 4. pinigus darosi s musu kisenes

  lins

  2011/08/31 at 22:20

 5. kai laikiau pries 10 metu dar buvo normaliai 1 ats, o dabar visiska nesamone. aukstosiose net tokio briedo nera 😀

  sankovskij

  2011/09/18 at 18:41

 6. As kai Didziojoj Britanijoj bandziau daryti testus, tai atrode taip paprasta ir suprantama, net ir anglu kalba. O cia lietuviskai kai suformuluoja klausima, tai suprast neina.

  KM

  2011/09/25 at 13:59

 7. tai gavai angliskos teises?

  VV

  2011/10/07 at 19:16

 8. Pas man teisės jau daugiau kaip dešimt metų. Žmona dabar laikys regitroje. Tai kaip sakant pasikonsultuoja. Bet klausimai tai ką aš žinau, dauguma jų kažkokie iš lempos. Pvz.: Kur reikia sodinti storą žmogų? Nu blet, ten kur telpa 😀 Bet tikrai ne toks atsakymas 😉

  dziubelis

  2011/12/06 at 09:23

 9. blin teorija ismokit ir nereiks cia zyst ir skundu rasyt paskui tokiems duoda teises ir nespeja avariju daryt

  gbf

  2011/12/12 at 15:31

 10. avilys kazkoks 13 balu truko iki minimalaus surinkymo :D:D tokie ir bando tiesos ieskot kur jos nera ,tai dar reikia kad butu pazymeta iskart atsakymas gal ? paskui skusis kad nebuvo pazymeta todel betkokius pazymejo :D:D

  gbf

  2011/12/12 at 15:38


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: