Vairavimas Lietuvoje

Kelių eismo taisyklės, baudos ir kita informacija

Už kyšio davimą pareigūnams gręsia tūkstantinės baudos ar net įkalinimas iki dvejų metų

with one comment


Pagaunama vis daugiau kyšio siūlytojų

Kyšį davusiems vairuotojams dažniausiai skiriamos piniginės baudos iki 2600 Lt. arba laisvės atėmimas, tačiau atidedant bausmės vykdymą. Reali laisvės atėmimo bausmė taikoma retai, praneša “Lietuvos žinios“.

Pirmieji pranešimai apie sučiuptus kyšio siūlytojus pasirodė prieš gerus šešerius metus. Gyventojams tai buvo keista ir neįprasta. Anksčiau viskas buvo aišku: pasiūlei, paėmė, išsisukai. Principingesnis pareigūnas siūlomų banknotų nepaimdavo, tačiau tekdavo tik atsakyti už pažeidimą. O dabar – prigriebtas atsiduri areštinėje. Tokių pranešimų apie sulaikytus kyšio siūlytojus ypač padaugėjo pastaraisiais mėnesiais. Kartais net po kelis atvejus per parą. Antai vien Šiaulių rajone per šių metų spalio mėnesį sulaikyta dešimt kyšio davėjų.

Iškart antrankiais nesurakina

Vienas didžiausių pareigūnams siūlytų kyšių buvo 1000 litų. Tiek pernai spalio mėnesį Kaišiadoryse policininkams mėgino įbrukti girtutėlis 38 metų vairuotojas, padaręs techninį eismo įvykį, per kurį žmonių nenukentėjo. Vėliau jam buvo nustatytas 2,80 promilės girtumas. Nors paprastai tokie kyšiai kelių policininkams siekia kelias dešimtis, rečiau – kelis šimtus litų.

Policijos automobiliuose kabo lentelės, priklijuoti lipdukai su užrašais: “Kyšio davimas baudžiamas įstatymu“, “Duosi kyšį, pranešiu STT“. Pareigūnai mano, kad kai kuriuos vairuotojus nuo bandymų papirkti tai atbaido. Juolab ne paslaptis, kad daugelyje policijos automobilių įrengta stebėjimo sistema ir lyg netyčia tarp sėdynių padėtas banknotas puikiausiai matomas įraše. Sunkumų kyla dėl išgėrusių pažeidėjų. Tokiems nė motais kokie nors užrašai.

“Bandantis papirkti pareigūną žmogus nėra tuoj pat puolamas, jam dedami antrankiai ir tempiamas į policijos komisariatą. Nors žinau, kad yra ir taip manančiųjų. Tačiau tokių atvejų nepasitaiko. Žmogus, kišantis pareigūnui pinigus, pirmiausia yra įspėjamas to nedaryti, dažnai net kelis kartus. Na, o jei jis ir toliau stengiasi kyšį įbrukti, tenka vykti į policiją, o iš ten – į areštinę“, – LŽ sakė generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla.

Tūkstantinės baudos

Mėginti įbrukti kyšį – nemaža rizika. Įstatymas už tai numato tūkstantines baudas iki 20 MGL dydžio (2600 litų), ar net įkalinimą iki dvejų metų. Jei kyšio suma didesnė už 250 MGL (32 500 litų), gali būti skiriamas laisvės atėmimas iki ketverių metų. Pasak R.Požėlos, reali laisvės atėmimo bausmė taikoma retai. Nebent asmuo jau buvo anksčiau teistas, padaręs daug pažeidimų ar yra paleistas į laisvę anksčiau laiko. Dažniausiai skiriamos baudos arba laisvės atėmimas, tačiau atidedant bausmės vykdymą. Šiemet nuo sausio 1 iki spalio 31 dienos buvo sulaikyti 226 asmenys, kurie ketino papirkti pareigūnus. Kaip juos bausti, spręs teismai.

R.Požėla griežtai prieštarauja nuomonei, esą policininkai šiuo metu tik dalyvauja trumpalaikėse akcijose, paskui jie ims pinigus kaip ėmę. “Nesakau, kad dabar, kai sulaikytų papirkinėtojų gerokai padaugėjo, galime nusiraminti ir sakyti, kad jau viską padarėme. Pareigūno darbas yra korupcinės rizikos terpėje, todėl neatsispiriančiųjų pagundai yra ir jie niekur nedings. Svarbu, kad bandome švarintis, veiksmas vyksta“, – LŽ sakė R.Požėla.

Norint, kad pareigūnai praneštų apie bandymus papirkinėti, nepakanka vien prisiklijuoti lipdukų ar įrengti vidaus stebėjimo įrangą. Pareigūnus reikia skatinti. Šiuo metu policija neturi galimybių skirti premijų, tad pasitenkinama padėkomis. “Tačiau ir padėkos yra svarbu. Kylant karjeros laiptais, į jas visada atsižvelgiama“, – sakė R.Požėla. Pasak jo, buvo bandymų kreiptis į vyriausybę dėl pareigūnų skatinimo materialiai, taip skatinami šešėlinio verslo atvejus išaiškinę policininkai. Tačiau vyriausybė tokį skatinimą paskirti ir papirkinėtojus sučiupusiems pareigūnams nesutiko, nors kova su korupcija, kaip teigia R.Požėla, turėtų būti prioritetinė sritis.

Lina VYŠNIAUSKIENĖ, Lietuvos žinios

 

Written by Editor

2011/11/22 18:41

Vienas atsakymas

Subscribe to comments with RSS.

 1. Taigi,o pareigūnai,reketuojantys duoti kyšius ir toliau atsipirkinės tik tarnybinėmis nuobaudomis ar juokingomis baudomis.
  KAS IR KAM KURIA TOKIUS ĮSTATYMUS?
  MANAU PATYS PAREIGŪNAI,ANTRAIP NORINT LIETUVĄ IŠVALYTI NUO TO BAISAUS KORUPCIJOS LIŪNO,TURĖTŲ BŪTI LEIDŽIAMA IR NET SKATINAMA SIŪLYTI KYŠIUS,O JUOS PAĖMUSIUS SODINTI Į BENDRĄ KALĖJIMĄ O NE Į PAREIGŪNŲ BENDRABUČIUS KUR ATVEŽAMOS NET PROSTITUTĖS.
  KIEK DAR ĮSTATYMUS KURS TIE KURIEMS JIE NAUDINGI???
  IR KIEK VALDŽIA DAR ŽMONES LAIKYS DURNELIAIS?

  šlykštu

  2011/12/07 at 18:27


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: